3D Lenticular teknolojisinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün bir çok yeni ürün ve teknik geliştirilmektedir. Rafael  Rozendal tarafından gelişitirilmiş 3D Lenticular ile duvar boyama tekniği ile sürekli değişen renklerde duvarlara sahip olabilirsiniz. Bu sayede sanatsal dekorasyonlara kavuşabilirsiniz.

Lenticuları daha önce hiç duymamış olanlara açıklayacak olursak hareket eden görselleri özel baskı tekniği kullanarak hiç bir elektrik kaynağına gerek duymadan bilgisayar ekranı gibi görüntüleyebilmektedir. Bir nevi Harry Potter filmlerinde izlediğimiz canlı portrelerin limitli bir kısmı. Lenticular imajlar bir göz yanılgısı olup imaj boyunca ilerledikçe resimdeki değişimleri hissedebilirsiniz.

üç boyutlu duvar dekorasyonları ile renk değiştiren duvarlara sahip olabilirsiniz.

Aslına bakarsanız lenticular imajların mantığı çok da zor değildir. Farklı açılardan plakaya bakıldıkça farklı resimlerin görünmesi ile oluşan bir göz yanılgısı olarak algılayabiliriz. Tasarımlarda genelde birbirinden farklı iki imaj kullanılarak insanlar üzerindeki etki artırılmaya çalışılmaktadır. Bu efekt flip efekt olarak da adlandırılmaktadır.

Fakat Rozendal’ın kullanmış olduğu imajlarda hemen göze çarpan bir değişiklik yoktur. Komple imaj değişimine göre kıyaslandığında hemen hemen anlaşılamayacak yakınlıklarda imajlar seçilmiştir. Efekt oldukça ürkütücü bir biçimde yansıtılmaktadır. Bununda sebebi, çözümü zor bir sanatsal ürün yaratmaya çalışmaktan kaynaklanmaktadır.Bu imajda da görseller kişinin bakış açısına göre değişiklik göstermektedir.

Rozendal’ın genel özellikleri arasında sanatsal bir çalışma yaparken kullandığı malzemenin çekici özelliğini öne çıkarmak vardır. İki sanatçının oğlu olan Rozendal genç yaşta ressamlığa Amsterdam da başlamıştır. Rozendal’ın işlerinde genel olarak etkileyicilik onu diğer sanatçılardan ayıran bir başka özelliğidir. Rozendal gençken amcası çizimlerini küçük bir para karşılığında ondan satın alırmış. Ancak sattığı resimleri tekrar göremeyeceğinin farkına varınca küçük yaşta bunları kopyalamaya başladı ve bir kopyasını kendinde saklayabilme şansı kazandı.

İnternetin gelişmesi ile birlikte websitesinden resimlerini satmaya başladı. Bu zamanlarda lenticular teknolojisi ile de tanışarak sanatsal çalışmalarını hareketli imajlar ile de sürdürmeye devam etti. Bu sayede Avrupa da oldukça popüler bir sanatçı haline geldi.

Lenticular çalışmalar ile sizde popülaritenizi arttırabilir ve çalışmalarınıza farklı bir yön vererek bu rekabetçi ortamda diğerlerinden bir adım daha öne geçebilirsiniz.