Bu yazımızda, Flip stilinde animasyon efektinin kartlar üzerinde nasıl yaratıldığını göreceğiz. Bir müşterimizin bize göndermiş olduğu bir kaç pozisyondan çekilmiş fotoğraftan en iyileri ve uygunu seçilerek kart oluşturulmuştur. Flip imajı bir sihir gibi düşünülebilir. Bu örnekte çalışma bir sihirbaz için yapılmıştır. Sihirbaz flip efekt için mükemmel bir adaydır.

İmajın koyu olmasından dolayı iç içe geçmiş imajlar üretim sonrası beklenmemektedir. İç içe geçmiş objeler genelde hareket eden objelerin fotoğraf çekilmesi sonucu oluşur. Bir objenin diğer bir objenin arkasından görünme olayı ile sonuçlanmaktadır. Bu da lenticular ürünlerde istenmeyen bir sonuçtur ve oldukça rahatsız edicidir. İki farklı imaj ile flip efekt yapılacaksa ve bu iki resim arasında büyük bir uyumsuzluk var ise imajların birbirine geçmesi gözlemlenebilir. Bu hata flipten daha fazla dikkat çeker ise ürün hatalı üretim olarak gerçekleşmiş olur.

3D Adworks olarak resimler birbirinden ne kadar farklı olsa da özel imaj işlemleri ile bu hatalı efekt en aza indirilmektedir.  Baskıda en fazla dikkat edilecek efektlerin başında flip efekt gelmektedir.

Gruplama

İki imajın birbiri ile senkronizasyonundan emin olduktan sonra, üst kısma yazı eklenmiştir. Genelde photoshop’da grafik çalışması yaparken flip imajda grup tekniği ile çalışmak oldukça kolaydır. Bu sayede imajların değişimini görerek size uygun bir flip olup olmayacağına karar verebilirsiniz. Yukarıdan 5 mm. gibi bir boşluk bırakılarak aynı yazı aynı pozisyonda resim 1 ve resim 2 ye eklenmiştir.

Sipariş

Dosyalar upload edilmeden önce Group A ve Group B flatten yapılmalıdır. Genelde yapılan daha küçük dosyalar yapılması için bütün gereksiz objelerin birleştirilmesidir. Bu işlemden sonra dosya psd veya tiff formatında kaydedilir. Daha sonra dosya wetransfer veya ftp adresi üzerinden firmamıza ulaştırılır. Gönderilen dosyanın ölçüleri bire bir boyutta olmalıdır.

sihirbaz

Eğer siz de resimlerinize aynı efekti yaptırmak isterseniz yukarıdaki adımları birebir uygulayabilir ya da bize ulaşabilirsiniz.

Son görünüm;

3d lenticular kart uygulaması