Baskı sürekli hareket halinde olan dünyamızda statik, 3 boyutlu evrende düz olmak zorunda mıdır? Baskı dünyasında optik lensler yardımı ile derinlik ve hareket ilizyonlarını sağlamak için birden fazla method vardır.

Bu method lenticular baskı olarak adlandırılmakta ve animasyon, steoroscopic derinlik, değişim (flip) gibi birden fazla kombine edilmiş ürün geliştirilebilmektedir.

Genellik dış mekan da kullanılan ürünler yüksek çözünürlüklü baskı makinelerinde üretilebilirler. Durst Lambda gibi lazer baskı makinelerinde yüksek çözünürlük kalitesinden dolayı mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Bundan önceki yazılarımızda daha çok lenticular baskının teorik bilgileri ve sektörde kullanımı ile ilgili alanlarını tanıtmıştık.

Lenticular baskı özel baskı malzemeleri ve tasarımların bir araya gelmesi ile oluşan üç boyutlu baskı tekniğidir. Işıklı lenticular baskı ile lenticular uygulamalarındaki derinlik bir adım öteye taşınabilir.

Bir çok insan aslın Lenticular ile ilk defa çocuklu yıllarında cips veya sakız gibi ürünlerden çıkan reklamlar ile tanıştı. Ancak bu teknolojinin profesyonel anlamda reklam sektöründe kullanılabileceği bir çoğumuzun aklının ucundan geçmemiştir. Ancak günümüzde de promosyonel alanda kullanılan bir üründür. Büyük boyutlu lenticular baskı ürünlerinde sanatsal ve çok etkileyici çalışmalara sahip olabilirsiniz.

Genellikle bir çok müşteri animasyon halinde ürünlerden çok daha fazla etkilenerek tercihini bu yönden yana kullanmaktadırlar.  Sebebine gelince genelde hareket eden objeler daha ilgi çekici olduğundan dolayı 3D derinlik efektine göre daha etkileyici bulunmaktadır.

Lenticular baskı geleneksel baskılara göre çok daha farklı ve yavaş işleyen bir işlemdir. Grafik çalışması özel olarak yapıldıktan sonra materyal ile bütünleşen baskı sistemi istenen efektin alınabilmesine olanak tanımaktadır.

Animasyon ve flip efekt deki değişim gözlemcinin değiştirdiği açıya bağlı olarak gözlemlenebilmektedir. Örnek vercek olursak yürüyüş alanında gözlemleyebileceğiniz bir poster, kafanızı sağa sola hareket ettirirken değişebilecek görseller veya elde yukarı aşağı- sağa sola hareket ile değişebilen ürünlerdir. Gözlemci hareket geçtiği esnada optik lenslerden gelen görüntüler ile lenticular baskı başarıya ulaşabilmektedir.

3D derinlik efektinde hissedilen üç boyut hissi, paralaks efekt sayesinde hissedilebilir bir hal almaktadır.

Lens Tercihi

Genellikle açık havada kullanılan ürünler için lens çizgileri dikey olarak ayarlanmaktadır. Yukarı aşağı hareket alanlarında ise lensler yatay olarak kullanılmalıdır. Üç boyutlu efektte lensler daima dikey olarak kullanılmalıdır.

Piyasada birbirinden çok farklı lens seçenekleri bulunmaktadır. Dış mekanda kullanılan materyaller genelde daha pahalı olmak ile birlikte uzak mesafelerden rahatça görülebilmektedirler. Promosyonel alanda kullanılan materyaller dış mekan malzemelerine nazaran ucuz olmak ile birlikte yakın mesafeler için etkili bir ürün olarak tercih edilmektedir.

Yüksek çözünürlüklü baskı sistemlerinde detaylarını en ince ayrıntısına kadar alabilirken, dış mekan ürünlerde en ince detayları alma şansınız bulunmamaktadır. Düşük çözünürlüklü baskı makineleri ile 3D Lenticular Baskı yapma şansınız bulunmamaktadır.

2,880 dpi baskı çözünürlüğü, baskı makinesinin kullandığı teknolojiye göre yeterli olabilecek bir baskı çözünürlüğüdür. Türkiye de daha önce denenen ürünlerde bu yüksek teknolojilere ulaşılamadığı için çok verimli ürünler üretilememiştir.

 

Geniş Format Lenticular Baskı

Geniş formatlı ancak hızlı teslimat süreli 3D Lenticular işler genelde dijital film baskıda kullanılan Durst Lambda ile çözülebilmektedir. Ancak üç boyutlu baskılar gerçek dünyada çok da acele edemeyeceğiniz konular olmaktadır. Bunun yerine daha uygun ve çözünürlük kalitesi yüksek makinelerde çözüm üretilebilmektedir. Ancak lenticular baskıda en önemli noktanın baskı olduğu unutulmamalıdır.

Sektörde büyük bir söz sahibi olan Daniel: ” Geniş Format Lenticular baskıda iki farklı devrimle karşı karşıyayız. Bunlardan bir tanesi yüksek çözünürlüklü baskı makinelerinin piyasada yerini alması ve mürekkeplerin düşük çapta püskürtebilmesi baskı kalitesini yükseltmektedir.”

” Ayrıca bir diğer önemli konuda baskı hızıdır. Bunlar sektördeki en önemli değişiklikler olarak göze çarpmaktadır. Ancak lenticular ürünlerdeki düşük üretim kapasitesi üreticilerin gözünü korkutmaktadır. Yapılan Lenticular ürünler çok düşük bütçede kalmaktadır. ”

Yüksek çözünürlükü baskılarda çıkılan 2400’den 3000’e varan çözünürlük AM ve FM halftone baskılar ile birlikte inanılmaz sonuçlar çıkarabilmektedir.

Etiket olarakta Amerika’da lenticular üretim sektöründe bulunan firmalar en ince lense ulaşmaya çalışmaktadırlar. Umarız bir gün Türkiye’de de kaliteli lenticular lens üretimini sağlayabilecek firmalar ile karşılaşabiliriz.

Bir diğer Lenticular lens çeşidi olan fly-eye ise altıgen mercekleri ile tekrar eden efektlerde oldukça başarı sağlamaktadır.

3d lenticular printing

Ticari Sorular

Lenticular baskılı ürünler her geçen sene popülaritesini artırmaktadır. Yeni gelişen teknoloji sayesinde onlarca metre lenticular baskı hiç de zor değil.

Ancak yüksek maliyetler bu işin hızlı bir şekilde yayılımını hem üretici hem de tüketici anlamında zorlaştırmaktadır. Kaliteli bir yazılım için ödenmesi gereken rakamlar 20,000-30,000 sterlin arasında değişmektedir. Aynı zamanda çok zor bir üretim sürecinden geçen ürün tam anlamıyla her noktada profesyonel dokunuşlara ihtiyaç duymaktadır.

Ayrıca dünya genelinde Led ekran reklamlarının artması ile birlikte animasyon ve hareketler insanları daha da etkileyecektir.Tam bu noktada 3D Lenticular ürünler elektrik gücü gerektirmeden kısıtlı animasyonları insanlara aktarabilmektedir. Dijital display ürünlerinin baskılı ürünler ile karşılaştırılma durumu yoktur, 3D Lenticular baskı gerçek bir baskı çeşididir..