Google 3D Yatırımlara Başladı.
Bu yıl içinde yapılan yatırımlara göre küçük bir yatırım olan bu işlem , Google tarafından drawElements firmasının satın alınması oldu. 3D İmaj Teknolojisi ile bilinen Finlandiyalı firma, Google tarafından android pazarını genişletmek için alındı. Anlaşma geçen aylarda duyuruldu ve firma değerinin 10 milyon dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ancak kesin maliyet henüz bildirilmemiştir.
3D teknolojisi giderek telefon platformunda da önemini arttırmaktadır. Apple yoğun olarak çıkardığı yeniliklerde, işletim sisteminin 3D altyapısına büyük ölçüde önem vermişti ve Google da bu sistemi yakalayabilmek için kendi işletim sistemlerini gelecekte geliştirecekmiş gibi duruyor.
Apple iOS ve Google Android işletim sistemleri 3D renderi desteklemektedir, ancak sistem olarak iki işletim sistemide bu altyapı için oldukça yeni gözükmektedir.
Bu trend ile telefon yapımcılarıda kullanıcılarına egzotik teknolojiler sunmaktadır. Amazon firmasının son çıkarmış olduğu Fire telefonu ile 3D Lenticular Fotoğrafçılık standart bir özellik olarak telefonda bulunmaktadır.

Aynı zamanda Google’ın son satın almış olduğu firma 3D Grafik Analizi konusunda da uzmanlaşmış bir firmadır. Firma piyasada kendi yazılım geliştirme kitleri ile tanınmaktadır. Bu kit dEOP. Bu programlama tekniği sayesinde Android geliştiricileri güçlü işlemci ve GPU’nun avantajlarını kullanarak randımanlı bir 3D render sistemi oluşturmaktadırlar.
Bu yazılımın 2 temel amacı bulunmaktadır:
• Farklı telefon platformlarında yaratılan grafik çalışmalarının tutulabilmesi
• Yazılım test aracı olarak, yazılımcı tarafından oluşturulan 3D grafiklerin çalıştırılabilmesi
Ek olarak bir çok telefon geliştiricisi bu yazılımı kendi donanımlarında kullanarak 3D Grafikleri düzgün bir şekilde Android pazarında sunabilmeye çalışmaktadır.

Analistler Google’ın drawElementi kendi Android geliştirme ekibi ile birleştirerek 3D rendering özellikleri hakkında gelecekte Android işletim sistemi ve pazarında büyük bir ses getirmesini beklemektedir.