IMAX ve 3D

Imax müzelere ve National Geographic için çalışmalara tekrar başladı. Bir çok stüdyo firmasının hedefinde olmayan bu sektör, bazı direktörlerin çabası ile değişti. Bu işin en büyük destekçisi olan, Inception ve The Dark Knight Rises filmlerinin yapımcısı da olan Christopher Nolan film sektörünün geleceği olarak gördüğü 3D konusunda: “ İmajların derinliği ve keskinliği bu muhteşem ekranlar üzerinde en iyi kalite ile icat edilmiştir”. Bu sözü ile aynı zamanda 3D filmlerinde en büyük destekçisi olmakla birlikte Imax ile rekabet veya muhalefet içinde değildir. Bir çok film Imax 3D ile seyircilere sunuldu. Ancak bu iki formatta popüleritesini arttırmaya devam etmektedir. 3D insanlar için farklı bir deneyim oluştururken IMAX te bu konuda yatırımlarına devam etmektedir. Her ikiside insanlara farklı deneyimler sunarak sektörde yerini almaktadır.

IMAX devasa imajlarda 35 MM. film ekranı kullanarak küçük projeksiyonlarla mükemmel ve küçük detayları yansıtabilmektedir. IMAX ekranları klasik ekranlardan 10 kat daha fazla büyüyebilmektedir. Aynı zamanda imajlara farklı bir şekil vererek alışagelmiş dikdörtgen ekranların yanı sıra kare ekranlar oluşturabilmektedir. Bu fark bazı standart tiyatrolarda sahneyi kesme gereksinimi doğurdu. Bazı pazar sıkıntıları bu yüzden baş göstermeye başladı. En büyük sinema eleştirmenlerinden olan Roger Ebert standart tiyatrolara giden kişilerin full deneyim ile filmleri izleyememesi sonucu daha geniş tiyatroların bundan çıkar sağladığını düşünerek çok büyük eleştriler yöneltmiştir. Bunun en büyük sebebide haksız rekabetin doğurduğu sonuçlar olmuştur.

Imax bu sektöre oldukça fazla yatırım yapan bir firma olmakla beraber bu sektörden doğal olarak geri dönüşte beklemektedir. Gelişen bu sektörde Imax teknolojisi ile birlikte 3D film teknolojiside yurtdışında aynı hızla ilerlemektedir.