Dikkat Çekin! 3D Lenticular ürünler dikkat çekmek için en ideal ürünlerdir.

3D Lenticular Nedir?

Lenticular teknolojisi merceksi lensler kullanılarak birden fazla resmin aynı fiziksel ortamda ilizyon yardımı ile değişiklik göstermesidir. Farklı açılardan farklı resimler görünür hale getirilerek lenticular efektler yaratılmaktadır.

3D Lenticular Efektler

1- 3D Depth: Bu efekt sayesinde görseller hacim kazanmaktadır. Hacimsel 3D’yi hissetmek için hiç bir gözlük veya benzeri araç kullanılmamaktadır. Düz bir zemine baskı yapılmaktadır.

2- Flip: Flip efekt farklı açılardan aynı fiziksel alan üzerinde 2 veya 3 resmin gösterilebilmesidir. Aynı alanda 2 farklı mesaj içeren posterler kullanarak reklam maliyetlerine minimuma indirebilirsiniz.

3- Morph: İki insan veya nesne arasında yavaşça geçişe verilen isimdir. Birbirinden tamamen farklı iki insan arasında yapıldığında çok etkili sonuçlar alınabilmektedir.

4- Animation: Genellikle 8 ile 24 arasında birbirini takip eden resimlerden oluşan efekte verilen isimdir. Çok kısa film sahneleri lenticular ürün olarak üretilebilmektedir. Kullanılan videolar full HD olmak zorundadır.

5- Zoom: Animasyon efektin farklı bir kullanılış biçimidir. Objeleri büyüterek etkili sonuçlar alınabilir. Genellikle slogan, logo ve marka isimlerinde kullanılmaktadır.

Piyasada bir çok lenticular lens bulunmaktadır. Doğru lensi doğru işte kullanmak oldukça önemlidir.

Lenticular Lens Çeşitleri

1. Yumuşak  Lenticular Lens: Yumuşak plastik materyalden üretilmektedir. Genellikle ham maddesi olarak PVC ve TPU kulanılmaktadır. Ancak bazı üreticiler PVC materyal de kullanmaktadırlar. Genellikle yumuşak lenslerde kalınlık 1 mm.’den daha azdır. Bu tip materyaller kumaş ile kullanıma uygundur.

2. Yarı-Sert Lenticular Lens: Bu tip ürünlerde kısmi geçişler yapılabilir ancak bir bütün halinde geçiş sağlanamamaktadır.Genellikle küçük kartlarda kullanılmaktadır.

3. Sert Lenticular Lens: En kalın Lenticular lens çeşididir ve poster,bilboard ve displayler başlıca kullanım alanlarıdır. Genellikle kalınları 1 mm.’den fazladır.

3D Lenticular ürünler müşteri dikkatini çekmek için kullanılan en etkili pazarlama yöntemidir. Yurtdışında Times Magazine ve Eastman Kodak tarafından yapılan 3D Lenticular araştırmalarına göre lenticuların müşteriler ile direkt iletişimde ne kadar etkili olduğunu inceleyebilirsiniz;

  • İnsanların %69’u 3D Lenticular ile verilen reklamlara dikkat etmektedir.
  • Reklamlara dikkat edenlerin %62’si ise 3D Lenticular ürünleri ile ilgili reklam yapan firmalara odaklanmıştır.
  • Reklamı inceleyenlerin %91’lik bir kısmı ise logo veya slogana göz atmaktadırlar.

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.