Apple iPhone 6 ve iOS 8 hakkındaki 3D Dedikoduları

Apple mobil işletim sistemlerinin son sürümü olan iOS 8’i geçtiğimiz günlerde açıkladı. Steve Job öldükten sonra Apple CEO’su olan Tim Cook’a göre firmalarının App Store’dan sonraki en büyük başarısı IOS 8 ile gelecek. 3D Adworks olarak sunumda verilen ipuçları ve IOS için uyarlanan yeni 3D yetenekleri en ilgi çekici konular olarak görülmektedir.

Son günlerdeki raporlara göre Apple’ın gelecek planlarında, iPhone mobil telefonları için üç boyutlu görüntüleme olduğunu söyleyebiliriz. Daha iPhone 6 tanıtılmadan once 3D hologram şeklinde tanıtım yapılacağı dedikoduları tüm piyasayı sallamıştır. Bu dedikodunun ardından Apple’ın 3D hissetme teknolojisinde dünyada isim yapmış olan PrimeSense firmasını satın alması da dedikoduları arttırmıştır. iphone-6

Bu satın almadan sonra dünya piyasasında başlıca çıkan spekülasyonlarda Apple’ın televizyon sektörüne gireceği, bir başka kesim ise bu 3D teknolojisinin yeni iPhonelarda kullanılacak olmasından bahsediliyordu.

Bu dedikodular devam ederken yeni piyasaya sunulan iOS 8 ise yazılım geliştiricilere grafik işlemcilere ulaşım konusunda ekstra güç vermektedir.
Yeni ‘’Metal’’ özellik olan kullanıcıların her çeşit 3D uygulamasını telefon ile yapabileceği bir system yaratmaktadır. Ayrıca yeni uygulamalar sayesinde telefon üzerindeki A7 işlemciye daha hızlı ulaşımı sağlamaktadır.

Geliştiricilerin 3D özellikleri ve iOS 8’in ilerleyen zamanlarında çıkacak uygulamalar ile 3D Lenticular sektörüne gireceği haberleri hızla yaygınlaşmaktadır.. Aynı zamanda eklenecek farklı script diller ile 3D Lenticular programlama ve malzeme konusunda yardımda bulunacak gibi gözüküyor.

Apple telefon ve tabletleri 3D imaj çekimi ve görüntülenmesinde bugüne kadar sınırlı yeteneklere sahipti. Şimdi ise iPhone kullanarak gözlüğe ihtiyç duymadan üç boyutlu görüntü sağlayan elle tutulur onlarca program appstore da sergilenmektedir.Er ya da geç Apple üç boyutlu teknoloji için ekstra desteği PrimeSense sensor teknolojisini satın aldıktan sonra açıklayacaktır.

apple-iphone-6
Şimdilik dedikodu aşamasında olan bu teknoloji çılgınlığının gerçeğe dönüp dönmeyeceğini hep birlikte oturup bekleyelim.