Sağ ve sol gözün lenticular üründen gelen yansımaları farklı algılaması sonucunda 3D optik görüntü elde edilir.

3D İmajı yapan 3D Lenticular Malzeme

3D Baskı için merceksi plastik lensleri olan optikal elementlerin bir araya gelmesi ile farklı açılardan ve farklı alanlardan görsellerin büyütülerek gösterilebilmesidir.Üç boyutlu görüntü kalitesi lenslerin plastik kalitesi ile doğru orantılıdır. Her mercek bir optikal elementtir ve üzerinde dikey çizgiler bulundurmaktadır.

Lenticular İmajlar

3D Lenticular baskı için hazırlanan özel olarak modifiye edilmiş görselle senkronize olarak çalışan bu merceksi plastik ürün ile objeleri hareketlendirmektedir. Lenticular imajlar her bir merceğin altına gelecek şekilde özel olarak hazırlanmaktadır. Buna görede farklı açılardan her bir gözün farklı imajlar görmesi ile animasyon,derinlik ve flip efekt oluşmaktadır. Beyin bu farklı resimleri bir araya toplayarak beyinde tek bir imaj yaratmaktadır.

Lenslerin herhangi bir çizilme veya esnemeden korunması için belli sıcaklık ve nem değerlerinde saklanması gerekmektedir.

Resimlerin Birleştirilmesi

Birleştirme işlemi 2D imajların özel boyutlandırma işlemlerinden sonra özel olarak lenslere uygun bir şekilde bölünmesidir. Bu resimler lens ile kombine edilmiş bir şekilde sunulmaktadır.

3d lenticular interlaced image

Lenticular Malzemeleri Ayırt Etmek

Dünya üzerinde çeşitlilik gösteren bir çok lenticular malzeme üretici firma bulunmaktadır. Genelde dünya üzerinde lenticular ürünlerin ölçüleri bellidir. Ancak 3D Adworks özel üretimi sayesinde büyük ölçülerde ve istediği özelliklerde lens sağlayabilmektedir.

3d lenticular malzeme

Bunların yanı sıra lenslerde çizilebilirlik dayanıklılık plastiğin cinsine göre değişiklik gösterebilmektedir. Açık hava da kullanılan materyallerde oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

Hangi Lenticular Lens hangi proje için uygundur ?

Farklı kalınlıklar farklı projeler için olmazsa olmaz bir özelliktir. Ancak genelde bu tip lensler iç mekan ve dış mekan olarak ayrılmaktadır. 3D projeler ve flip projeler için birbirinden farklı bir çok lens vardır. Bunlardan en uygunu bulmak için 3d baskı projenizi 3D Adworks ile paylaşmak yeterli olacaktır.